Domovská stránka » Vojnový konflikt na Ukrajine: Aký má dosah na psychiku a kedy vyhľadať pomoc?

Vojnový konflikt na Ukrajine: Aký má dosah na psychiku a kedy vyhľadať pomoc?

by 00Onlinesenior00
Ukrajinský vlajka (žlto-modrá) a po ľavej strane je biela silueta holubice s ratolesťou v zobáčiku.

Ruskou inváziou na Ukrajinu sa 24. februára 2022 začala vojna, ktorá šokovala celý svet. Nastala situácia, s ktorou v 21. storočí nikto nepočítal, preto je negatívny dopad na psychiku celkom prirodzenou reakciou. Strach, neistotu, úzkosť či nebezpečenstvo pociťujeme o to viac, že ide o našu susednú krajinu. Ako psychicky zvládnuť svoje emócie a kedy im už venovať zvýšenú pozornosť?

 „Ide o veľmi náročnú situáciu. Otázka vyrovnania sa s ňou je individuálna. V prvom rade je dôležité zamerať sa na to, čo dokážem ja sám kontrolovať, meniť, na čo mám dosah. Ak sa budeme zameriavať na niečo, čo nevieme mať pod kontrolou – „veci zvonka“, budeme sa cítiť veľmi frustrovaní. Pocit kontroly nám totiž dáva pocit istoty,“ hovorí psychologička Romana Mrázová (www.psychesro.sk) a dodáva, že prežívanie dennodennej úzkosti z vojny u našich susedov, situáciu na Ukrajine nezmení.

Jediné, čo môžem zmeniť je moje prežívanie a môj pohlaď na vec. To je dôležité poznanie. A na základe toho sa môžem zamerať na to, čo mi robí zle a čo môžem zmeniť.“

Reakcie na udalosti a okolnosti spojené s vojnou na Ukrajine sú len „v našich rukách“, preto sa vyhýbajme katastrofickým myšlienkam, ostaňme v prítomnosti, obmedzme čas strávený sledovaním správ v médiách. „Ak mi nerobí dobre, keď dennodenne sledujem v správach vývoj situácie na Ukrajine, môžem sledovanie týchto udalosti obmedziť alebo úplne vyradiť zo svojich činností. Naopak niekto v takej situácii potrebuje byť aktívny, aby mal pocit, že nejaký vplyv na situáciu má, tak sa napríklad zapojí do dobročinnej aktivity na pomoc ľudom na Ukrajine.“ 

Ak sa vám zdá, že všetky vaše kroky zlyhávajú, situáciu nezvládate a váš psychický stav na zhoršuje, neváhajte vyhľadať odbornú pomoc. Rozhodne neprehliadajte alarmujúce signály. Ako prvé sa zvyknú objavovať zmeny v nálade, nervozita, hnev alebo naopak smútok a pokles aktivity. Ruka v ruke často prichádzajú poruchy spánku, a to či už v jeho dĺžke alebo kvalite,“ hovorí psychologička a upozorňuje, že tieto prvé znaky môžu ostať nepovšimnuté, pretože sa neprejavia vo veľkej miere.

Stres však môže spôsobiť až fyzické bolesti. „Stresová reakcia veľmi často vyvoláva fyzickú symptomatológiu a dochádza k tzv. somatizácii psychického problému. Môže ísť o bolesti na hrudníku, problémy s dýchaním, točenie hlavy alebo zahmlievanie zraku, nadmerné potenie, tras rúk alebo pocity na odpadnutie a rôzne iné,“ vysvetľuje R. Mrázová a zdôrazňuje, že ak sa uvedená reakcia vyskytne v minimálnej miere, ide o normálny stav, ak sa však opakuje bez ohľadu na to, či ste v situácii, kedy si uvedomujete bezprostredné ohrozenie alebo nie, je to signál preťaženia a treba vyhľadať pomoc.

Foto: pixabay.com

 

 

related articles

Napísať komentár