Domovská stránka » Viete, ako pracovať so strachom? Pýtali sme sa odborníčky

Viete, ako pracovať so strachom? Pýtali sme sa odborníčky

by 00Onlinesenior00
Ilustrácia ženy, ktorá sedí držiac sa za kolená, hlavnú má položenú na nich. Zozadu je nad ňou hrozivý tieň.

Potenie, zrýchlený dych, búšenie srdca, chvenie až nevoľnosť a paralýza. Za všetkým môže byť jedna jediná emócia – strach. Viete s ním pracovať alebo vás zvykne celkom pohltiť?

Strach je negatívne vnímaná emócia, ktorá sa objaví v prípade nebezpečenstva, ohrozenia či blížiaceho sa zla.  Ide o celkom normálnou reakciu, nie však vrodenú, ale naučenú. Vyvíja sa vekom, pretože sa spája so skúsenosťami. V našom živote má nezastupiteľnú úlohu.

Ak prežívame negatívnu emóciu, ktorá prichádza bez reálnej hrozby, len na základe obáv vytvorených v našej mysli, nejde o strach, ale o úzkosť.

Či už prežívame strach o rodinu, seba, blízkych, o budúcnosť, alebo strach, ktorý pramení z mimoriadnych udalostí ako je vojna alebo živelné pohromy, pandémie…., ide o emóciu, s ktorou sa dá pracovať.

„So strachom sa dá pracovať rôznymi spôsobmi. Môžeme použiť upokojujúce a relaxačné techniky, ale aj naopak cvičenie a pohyb, ktoré pomáhajú odbúrať napätie zo strachu. Veľmi vhodné, a v poslednom čase veľmi populárne, sú aj rôzne mindfullness techniky, pri ktorých sa zameriavame na vnímanie prítomného okamihu cez všetky naše zmysly,“ odporúča psychologička Romana Mrázová (www.psychesro.sk).

Veľmi dôležité v boji proti strachu je správne využívanie jednej zo základných funkcií ľudského organizmu – správne dýchanie, ktoré upokojuje myseľ. „Nesprávnym dýchaním podporujeme stresovú reakciu. Strach, aj úzkosť, je veľmi ochromujúca emócia. Na to, aby sme s ním mohli pracovať, potrebujeme ho dostať na nižšiu úroveň intenzity, lebo keď je veľmi intenzívny, vypína naše racio a my nevieme logicky uvažovať, čiže len veľmi ťažko nájdeme adekvátne riešenie na vzniknutú situáciu. Práve preto je vhodné využitie rôznych upokojujúcich technik či dychových cvičení.“

Tip Onlinesenior

Vyskúšajte náš tip na upokojujúce dýchanie. Zhlboka sa nadýchnite a trikrát dlhšie vydychujte. Uvedomujte si, ako všetko zlé vydychujete a vaše telo sa uvoľňuje. Môžete myslieť na niečo pekné. Vnímajte každý jeden pohyb hrudníka.

Všetky emócie v našom živote majú svoj dôvod a funkciu. Inak tomu nie je ani pri tých negatívnych. „Dôležité je strach nepotláčať. Treba ho prijať ako normálnu reakciu na vzniknutú situáciu, akoby sa s ním zmieriť a nie hovoriť si, že to, čo prežívam je hlúposť,“ upozorňuje R. Mrázová.

 

 

related articles

Napísať komentár