Domovská stránka » Ako si vychutnať intímne chvíle aj PO prechode…

Ako si vychutnať intímne chvíle aj PO prechode…

by 00Onlinesenior00

Menopauza alebo prechod je úsek života ženy, keď sa končí obdobie, počas ktorého môže mať deti. Súvisia s tým rôzne zmeny v jej tele, nielen hormonálne, ale často aj psychické a sociálne. Neexistuje oblasť života, ktorá by tým nebola zasiahnutá, takže sa to týka aj pohlavného života. V dnešnom článku sa preto pozrieme, ako prechod vplýva na ženský organizmus a čo možno urobiť, aby si ženy vedeli vychutnať intímne chvíle aj po prechode. Všetko dôležité nám priblíži gynekológ MUDr. Peter Brenišin. 

Čo je to vlastne menopauza?

Ako sme spomínali už v úvode, ide vlastne o obdobie, keď ženské pohlavné orgány prestávajú produkovať pohlavné hormóny. U ženy klesá množstvo estrogénov, ale nemenej dôležitý je pokles aj androgénov, ako napríklad testosterónu. Ten je síce v ženskom tele prítomný v omnoho menšom množstve, ale zodpovedá za mnoho pozitívnych účinkov, okrem iného aj za chuť na sex.

Prechod nastáva v závislosti od rodinnej anamnézy (ako to na tom boli vaša mamka, babky atď.) či vplyvov prostredia približne medzi štyridsiatym piatym a päťdesiatym piatym rokom života. Najprv začína ako tzv. perimenopauza (približne rok až dva, keď začne cyklus postupne vynechávať a stane sa nepravidelným), neskôr nastáva už samotné klimaktérium, keď činnosť ženských pohlavných orgánov prakticky prestane.

Zmeny v ženskom tele

Ústup účinku ženských hormónov spôsobuje, že sa okrem menštruácie začína strácať aj klasická ženská postava. Rozširuje sa pás, tuk sa začína ukladať viac v oblasti brucha. Môžu sa objaviť aj tmavé chĺpky na tvári, žena dokonca môže začať plešatieť.

Okrem iných problémov, ako sú srdcovocievne ťažkosti, poruchy v trávení a podobne, zmeny zasahujú aj ženské pohlavné orgány.

Stena pošvy sa stenčuje, môže sa stávať krehkejšou. Zároveň sa znižuje schopnosť zvlhčovať jej sliznicu, čo môže byť problémom práve pri pohlavnom živote. Je pomerne bežné, že pohlavný styk sa stáva bolestivý a nepríjemný. Zároveň vďaka hormonálnym zmenám naň ženy môžu mať menšiu chuť a môže byť pre ne náročnejšie dosiahnuť orgazmus alebo si ho aspoň užiť podľa predstáv.

Taktiež klesá schopnosť imunitného systému, ktorý občas horšie zvláda niektoré infekcie. Takže sa napr. častejšie vyskytujú infekcie močových ciest. Oslabenie svalstva panvy zas môže spôsobovať močovú inkontinenciu, čo je taktiež jeden z faktorov, že ženy postupne prestanú vyhľadávať intímny život a radšej sa nepríjemných pocitov vyvarujú.

Namiesto lekára do sexshopu?

Intímne chvíle sú dôležitou súčasťou partnerského života. Množstvo štúdií potvrdzuje, že aj v tomto veku môže byť pohlavný život nielen príjemný, ale aj prospešný. Len tomu treba trošku pomôcť.

Na sexuálne ťažkosti totiž, paradoxne, pomáha práve sex. Pošvovú suchosť je možné zmierniť lubrikantom, pričom práve pravidelný sexuálny život zlepšuje prekrvenie pošvových stien, čo pôsobí proti krehkosti sliznice a môže zabrániť horším problémom.

Rovnako sa tak aj posilňujú svaly panvového dna, čo je skvelá prevencia pred únikom moču a pri dodržiavaní zásad hygieny aj znižuje frekvenciu infekcií močových ciest. Milovanie celkovo pomáha udržiavať telo v kondícii a objavujú sa náznaky, že u žien s pravidelným sexuálnym životom po menopauze sa znižuje riziko rozvoja mnohých onkologických ochorení.

Hoci sa po internete šíria rôzne overené rady, je potrebné brať ich s rezervou a v prípade pochybností sa radšej poradiť s lekárom. Áno, je pravda, že návratu túžby po intímnych chvíľach môžu pomôcť aj rôzne sexuálne pomôcky (napr. venušine guľôčky alebo vibrátor), ale je potrebné využívať ich tak, aby nenapáchali viac škody než osohu. V prípade poranenia (áno, aj to sa stáva) si totiž žena môže koledovať o problémy v podobe infekcie či iných ťažkostí. Odporúča sa preto návšteva gynekológa, sexuológa či psychológa, ktorý môže poradiť tak, aby bol dosiahnutý čo najväčší želateľný efekt.

Pozor aj na rady ohľadom inkontinencie. Odporúča sa cvičiť tzv. Kegelove cviky. Tie do určitej miery môžu pomôcť, ale pozor! – dôrazne sa neodporúča vykonávať ich prerušovaním prúdu moču. Takto sa totiž môže problém s únikom moču ešte viac zhoršiť, takže sa napácha viac škody ako úžitku. Preto je vhodné poradiť sa s lekárom, ktorý vie ženu inštruovať, ako tieto cviky vykonávať a zároveň ju poučiť, ako zistiť, že ich vykonáva správne. Ostýchavosť v tomto smere nie je vôbec namieste, lebo ničomu nepomôže.

Záverom

Dnes je normálne – a je normálne si to aj priznať – že partneri túžia po intímnych chvíľach aj vo vyššom veku. Navyše, po odchode detí zo spoločnej domácnosti majú na intimitu viac času a priestoru. Preto, ak je to potrebné, treba týmto veciam trošku pomôcť, aby si páry opäť mohli užívať pohlavný život bez obmedzení. Pozitívne účinky spoločných okamihov sú totiž nezmerné a v neposlednom rade to pomôže ženám cítiť sa krásne a chlapom zasa mužne. Ľudský organizmus vie pohlavne žiť a prežívať tieto chvíle príjemne do vysokého veku, tak prečo si túto nádheru odopierať. 

Autor: MUDr. Peter Brenišin
Foto: pixabay.com

related articles

Napísať komentár