Domovská stránka » Topinambur: Zabudnutá superplodina

Topinambur: Zabudnutá superplodina

by 00Onlinesenior00

Sladký zemiak, židovský zemiak, jeruzalemský artičok alebo superplodina slnečnice hľúznatej, na ktorú sme zabudli. Pritom vďaka svojim priaznivým účinkom na ľudský organizmus sa topinambur právom označuje za plodinu 21. storočia. 

Slnečnica  hľúznatá je vysoká rastlina s malými žltými kvetmi. Dorastá až do výšky piatich metrov, kvitne a dozrieva na jeseň. To podstatné je však pod zemou. Spodná hľúzovitá časť rastliny ukrýva topinambury, ktoré vyzerajú ako zemiaky krížené so zázvorom. A práve tieto plody sú veľmi prospešné pre zdravie človeka.

Čistá superplodina vhodná pre každého

Podporuje imunitu, detoxikuje organizmus, lieči mnohé civilizačné ochorenia, zlepšuje trávenie, funkciu pečene a obličiek, znižuje cholesterol a krvný tlak, pre svoj nízky glykemický index je výborným zdrojom energie.

Hlavnou látkou, ktorú topinambur obsahuje, je vzácny inulín, ktorý  je prospešný hlavne pre cukrovkárov. Ide o biely prášok, ktorý má sladkastú chuť, ale jeho kalorická hodnota je nulová a nezvyšuje hladinu cukru v krvi. Ako zdravá náhrada cukru sa odporúča pre diabetikov, ale aj pre ľudí, ktorí podstupujú redukčnú diétu. Pozitívne vplýva aj na  tráviaci systém a zdravie čriev. Jeho väčšia konzumácia však môže spôsobiť nadúvanie.

Okrem inulínu obsahujú tieto zvláštne zemiaky aj množstvo minerálnych látok (draslík, vápnik, železo, zinok, horčík, kremík, fosfor),  vlákninu, kyselinu listovú, vitamíny A, B,C, K. Čo, ale neobsahujú, je lepok, čiže sú ideálne aj pre celiatikov. Navyše topinambur neabsorbuje z pôdy žiadne škodlivé látky.

Nenáročné pestovanie, všestranné využitie  

Slnečnica je veľmi silná a energická rastlina nenáročná na podmienky prostredia. Darí sa jej aj tam, kde by iné uhynuli. Pestovanie je jednoduché a vďaka jej prispôsobivosti možné skutočne kdekoľvek.  Ak chcete mať túto vzácnu rastlinu v záhrade, výsadba sa odporúča na jeseň alebo na jar. Pri výbere miesta však zvážte hlavne to, že sa rozrastie. Počas roka vám vytvorí krásny záhon a na jeseň môžete zbierať plody. Zber prebieha  približne od októbra do jari. Pokojne ich môžete nechať v zemi počas celej zimy, pretože sú odolné voči mrazu. Vrchná časť rastliny síce zmrzne, ale plodom sa nič nestane. Môžete ich tak vykopať kedykoľvek, vždy čerstvé a priamo ku konzumácii.  Ak sa predsa len rozhodnete pre zber, je možné ich skladovať ako zemiaky.

V roku 2003 bola slnečnica hľúznatá zaradená medzi invázne druhy rastlín, ktoré je zakázané dovážať, pestovať alebo rozmnožovať. Zo zoznamu zakázaných rastlín bola vyňatá v roku 2014. Teraz sa môže nielen pestovať,  ale aj predávať.

Topinambur je výnimočný svojimi všestrannými možnosťami využitia. Uplatnenie nachádza v potravinárstve, farmácii, v poľnohospodárstve, ale hlavne v kuchyni. Topinambur môžete konzumovať surový alebo tepelne upravený. Pred samotnou kuchynskou prípravou je potrebné dôkladné očistenie alebo olúpanie škrabkou tak, ako zemiaky. Šupka je o čosi jemnejšia a po ošúpaní topinambur zhnedne, to však neovplyvňuje jeho chuť. Pripraviť môžete skutočne čokoľvek: šaláty, nátierky, placky, polievky, palacinky, múku, môžete ich piecť, variť, dusiť, pražiť ako zemiaky. Je možné ich spracovávať ďalej a pripravovať džemy, sirupy, džúsy, nápoje, múku.

Onlinesenior tip:

Vyskúšajte zapečené topinambury s karfiolom, brokolicou alebo jednoduché a rýchle topinamburové placky či bublaninu z topinamburovej múky.

Potrebujete: 5 vajíčok, 300 g trstinového cukru, 100 g topinambrovej múky,  350 g špaldovej polohrubej múky, štipku soli, 1 vanilkový struk, 1 prášok do pečiva, 5 polievkových lyžíc kakaa, 7 polievkových lyžíc oleja, 7 polievkových lyžíc vody, ovocie alebo oriešky

Vajcia, cukor, vodu a olej vyšľahajte v jednej miske. V druhej zmiešajte múku, prášok do pečiva, soľ, a potom pridajte do prvej misky. Hotové rozmiešané cesto si rozdeľte na dve časti, aby ste do jednej vedeli ešte primiešať kakao a vylejte do pripravenej formy. Na záver poukladajte čerstvé alebo sušené ovocie, či oriešky podľa chuti.  Koláč potrebuje 30 minút v rúre a 170 stupňov.

Ak sa vám nechce do kuchynskej prípravy topinamburov, na trhu je i mnoho hotových výrobkov v podobe sirupov, džemov, či rôznych výživových doplnkov.

Foto: pixabay

related articles

Napísať komentár