Domovská stránka » Trpíte bolesťami chrbta? Vyskúšajte SM Systém

Trpíte bolesťami chrbta? Vyskúšajte SM Systém

by 00Onlinesenior00
Na obrázku je v fit lopta položený na žinenke.

Bolesti chrbta trápia až 80 % dospelej populácie. Na jej odstránenie často postačuje vhodne zvolené a pravidelné cvičenie. Jednou z účinných metód, ktoré sa zameriavajú na pohybový aparát, je SM Systém – systém zložený zo stabilizačných a mobilizačných cvikov pre zdravie chrbtice.

Problémy  s platničkami, hernia disku, skolióza, stuhnuté krčné svaly či nesprávne držanie tela…, príčiny bolestí chrbta môžu byť rôzne. SM Systém ponúka riešenie v podobe systematického cvičenia, ktoré sa skladá z 12 základných cvikov. Tie sa ďalej rozširujú o rôzne modifikácie podľa individuálnych potrieb.

SM Systém je nenáročné cvičenie vhodné pre všetky vekové kategórie. Cieľom je spevnenie ochabnutých svalov a naopak uvoľnenie tých stuhnutých, čím dochádza k natiahnutiu chrbtice a vytvoreniu priestoru pre medzistavcové platničky. Autorom metódy je český neurológ  MUDr. Richard Smíšek, ktorý sa jej vývoju venuje už vyše 30 rokov.

Metóda má čoraz väčší úspech. Rozšírila sa do viacerých krajín, vrátane Slovenska. V Nemecku je dokonca táto forma cvičenia hradená zdravotnou poisťovňou.

Jednotlivé cviky sú zamerané na stabilizáciu, posilňovanie, natiahnutie, relaxáciu a aktiváciu svalstva. „Pri cvičení sa aktivujú  špirálové svalové reťazce, teda svaly, ktoré sa seba nadväzujú a tak sa dosahuje stabilizácia chrbtice a svalová rovnováha. Chrbtica sa vyrovnáva a naťahuje, uvoľňujú sa bloky,“ vysvetľuje fyzioterapeutka Vlasta Klamová, ktorá sa tomuto cvičeniu venuje dlhodobo. Jediné, čo potrebujete je elastické gumové lano a podložka.

SM Systém sa môžete naučiť individuálne, skupinovo alebo online prostredníctvom inštruktážnych videí. Pre začiatok sa ale odporúča odborný fyzioterapeutický dozor, ktorý dohliadne, aby ste cviky prevádzali správne. „Dôležité je pochopiť, ako sa majú cviky vykonávať, ako správne dýchať či pracovať s brušným, chrbtovým svalstvom a svalmi panvového dna. Technika je veľmi dôležitá, pretože už malé chyby v cvičení  môžu mať negatívny vplyv na celkový výsledok,“ hovorí V. Klamová. Následne môžete cvičiť kdekoľvek, postačí 15 minút denne. Pozornosť by ste ale mali zbystriť, keď sa objaví bolesť. „SM Systém by sa nemal cvičiť cez bolesť, ak pociťujete pri cvičení bolesť vyhľadajte fyzioterapeuta, ktorý skontroluje techniku cvičenia,“ upozorňuje fyzioterapeutka.

Pri vyhľadávaní fyzioterapeuta dbajte na to, aby bol držiteľom certifikátu SM systém.

SM Systém pomáha pri liečbe rôznych bolestí chrbta, bolestí kĺbov (bedrový, kolenný, ramenný), pri pooperačných stavoch. Zároveň posilňuje brušné a sedacie svaly, spevňuje telo, zlepšuje chôdzu a učí správnemu držaniu tela. Vhodný je aj ako prevencia. „Prichádzajú ľudia s miernymi bolesťami, ale aj ľudia, ktorým hrozí operácia a nechcú ju podstúpiť,“ hovorí V. Klamová a dodáva, že už sa stretla aj s prípadom, že pacient na vlastnú zodpovednosť odišiel z nemocnice, začal cvičiť SM Systém a metóda mu pomohla. Operácii sa vyhol. „Platnička je ako špongia. Ak je priestor, vráti sa naspäť.“

Chcete skúsiť cvičenie doma? Kliknite sem…

Viac informácií nájdete na stránke Elastické lano | SMSystem.sk . Inštruktážne videá, na ktorých MUDr. Smíšek podrobne ukazuje, ako správne cvičiť základné cviky SM Systému, si môžete pozrieť aj na YouTube kanáli:

Autorka: Nina Bednáriková
Foto: pixabay.com

 

related articles

Napísať komentár