Domovská stránka » Začala sa sezóna medvedieho cesnaku

Začala sa sezóna medvedieho cesnaku

by Eliška Fričovská
Na obr. sú presvetlené lístky medvedieho cesnaku vo väčšom detaile.

Na tlak, cievy, imunitu i čistenie celého tela. Medvediemu cesnaku sa prisudzuje množstvo liečivých účinkov, pre ktoré je čoraz vyhľadávanejší. Jeho cenné listy pritom môžete nájsť začiatkom jari kdekoľvek v prírode celkom zadarmo.

Na obr. sú presvetlené lístky medvedieho cesnaku vo väčšom detaile.

Vyberte sa na medvedí cesnak. Svojmu zdraviu pomôžete dvakrát – pobytom na čerstvom vzduchu i jeho konzumáciou.

Síce sa opäť ochladilo, ale jar cítiť vo vzduchu, a to je znamenie, že prišiel čas jednej z prvých liečivých byliniek – cesnaku medvedieho. Vyskytuje sa v pomerne veľkom množstve v lesoch a na lúkach či svahoch, kde tvoria hustý zelený „koberec“. Cibuľovitá bylina dosahuje približne 35 cm výšku, typické sú dlhé listy, biele kvety v tvare hviezdy a prenikavá cesnaková aróma. Odporúčaná doba zberu je od začiatku rastu až do konca kvitnutia (od marca do mája).

Pozor na konvalinku alebo jesienku, ktoré sú medvediemu cesnaku veľmi podobné, ale jedovaté.

Kde všade využiť medvedí cesnak?

Listy medvedieho cesnaku sú vhodné do šalátov, polievok, prívarkov, omáčok, na sušenie i mrazenie. Najsilnejšie účinky však majú čerstvé. Surové lístky sú výbornou prílohou k obloženým chlebíkom či k syrom. Okrem toho, že ozvláštnia chuť jedál, prinášajú balík vitamínov a liečia.

Mimochodom, viete, že mrazenie je lepšie ako sušenie? Hoci ani od sušenia vás neodrádzame. :-) No ak chcete, aby si medvedí cesnak ponechal čo najviac vitamínov, tak si čo-to aj zamrazte.

Čo sa skrýva vo voňavých lístkoch?

Medvedí cesnak obsahuje: Vitamín B, C, alicín (prírodné antibiotikum a antivirotikum), sodík, draslík, železo,  flavonoidy (chránia pred žiarením a patogénmi), vlákninu, sacharidy, bielkoviny.

Ako pomáha medvedí cesnak nášmu zdraviu?

  • Znižuje hladinu cholesterolu, krvný tlak a riziko srdcovo-cievnych ochorení.
  • Pomáha pri nadúvaní, kŕčoch, zápche, podporuje trávenie a prečisťuje črevá.
  • Má protizápalové účinky.
  • Vhodný pri liečbe dýchacích ciest, astmy, priedušiek, tlmí kašeľ.
  • Detoxikuje telo i pokožku a posilňuje imunitu.
  • Tlmí bolesť hlavy.
Na fotke je sklenená miska s lyžičkou, v ktorej je pesto. Okolo sú naaranžované lístky medvedieho cesnaku, oriešky a parmazán.

Pesto je výborné na využitie medvedieho cesnaku.

Pesto z medvedieho cesnaku

Potrebujete:

200 g listov medvedieho cesnaku

30 g píniových alebo iných orechov (príp. žiadnych)

100 ml olivového oleja

Na dochutenie soľ a mleté čierne korenie alebo i parmezán

Umyté a osušené listy medvedieho cesnaku stačí rozmixovať so všetkými ingredienciami, a hotovým pestom už len naplniť sterilizované zaváraninové poháre. Pesto skladujte v chladničke. Ak použijete len cesnak, olej a soľ, pesto vydrží mesiace. Vhodné je na chleba, do cestovín, na dochutenie mäsa, polievok, smoothie… Ponúka široké využitie s bohatými účinkami v prospech zdravia.

Bylinkové maslo trochu inak

Potrebujete:

2 hrste medvedieho cesnaku

obyčajné maslo

čierne korenie

štipku soli

Maslo nechajte zmäknúť a medzitým si nakrájajte medvedí cesnak nadrobno. Zmiešajte so zmäknutým maslom, pridajte štipku soli a čierneho korenia. Ak chcete mať bylinkové maslo naozaj jemné, vymiešajte ho mixérom. Bude nadýchané ako pena. Potom ho preložte na nelepivú podložku, na ktorú položíte mikroténové vrecko alebo alobal. Maslo vytvarujte do požadovaného tvaru a dajte zachladiť. Na raňajkový chlebík chutí famózne!

Na obrázku je šúľok masla s medvedím cesnakom, okolo sú naaranžované kvietky sedmokrásky, jahody a lísky cesnaku.

Kto by odolal vylepšenému maslu?

 Onlinesenior tip pre lenivých:

Ak sa vám nechce pripravovať pesto, môžete lístky medvedieho cesnaku nakrájať na drobnejšie kúsky a zaliať olivovým olejom. Uložiť do pohára a odložiť do chladničky. Ochutí nielen šaláty, ale aj cestoviny, zemiaky, mäsko… Jednoducho, tvorivosti sa medze nekladú.

 

related articles

Napísať komentár