Domovská stránka » Ako žije seniorka v Turecku?

Ako žije seniorka v Turecku?

by 00Onlinesenior00
Žena snímaná od chrbta, na ktorom má ruksak, na hlave má červeno-čiernu šatku, aby mala zakrytu hlavu, ako je v Turecku zvykom. Stojí pri zábradlí s výhľadom na more a budovy.

Keďže žijem v Turecku už dlhšiu dobu, mala som možnosť spoznať do hĺbky život seniorov v Turecku. Dennodenne ich vídavam na ulici, alebo sa s nimi rozprávam, či poznám zo susedstva. Tiež sa priatelím so seniorkou a susedkou Hanife, ktorá mi porozprávala svoj životný príbeh. Jej silné slová si pamätám dodnes a nepočúvajú sa ľahko…

„Vydávala som sa veľmi mladá, ako 17-ročná, hneď som otehotnela a mužovi porodila 6 detí. Popri práci v domácnosti, starostlivosti okolo detí a práci na poliach som nemala čas zamestnať sa v nijakej spoločnosti. Bola som jednoduchá žena v domácnosti, a tak som prežila celý svoj život. Nedokončila som ani strednú školu. Dnes žijeme z dôchodku môjho manžela, ktorý celé roky pracoval vo fabrike na výrobu áut. Deti nás občas tiež podporujú, ale nemáme peňazí nazvyš,“ konštatuje. Takýchto osudov je v Turecku veľmi veľa.

Najnovšia štatistika uvádza, že len 28 % žien v Turecku za rok 2020 bolo pracujúcich a neboli domácimi paniami.

Kultúra Turecka a rodinné stereotypy sú úplne iné ako na Slovensku. Tradičná  žena v Turecku je vychovávaná tak, aby sa v prvom rade starala o manžela a o deti. Zvyčajne nepracuje, nemá príjem, pretože prvoradá je domácnosť a rodina. Navyše, domáce povinnosti a veľa detí ju časovo tak zahltia, že sa nemá kedy starať o seba alebo sa nedajbože zaradiť sa do pracovného procesu.

Žena v tureckej domácnosti musí všetko zvládať sama, prať, žehliť, vychovávať deti… Muž je na to, aby rodinu finančne zabezpečil. Keďže žena väčšinou nepracuje v oficiálnom pracovnom pomere neskôr nemá nárok dôchodok.

Do dôchodku sa v Turecku ide zväčša okolo 65. roku života. Ak by ženy chceli poberať dôchodok, museli by mať odpracovaných cca 7 000 dní. Ak ich odpracované nemajú, nárok na dôchodok im nevzniká. To však platí teraz, nakoľko sa všetky pravidlá a zákony neustále menia.

Aký je dôchodok v Turecku?

Výška dôchodku závisí od toho, aký typ práce žena vykonávala počas života. Ak bola lekárka má vyšší dôchodok, ak bola predavačka v obchode má dôchodok minimálny. Ten sa aktuálne pohybuje vo výške asi 2 500 tureckých lír, čo je cca 156 eur. Iste uznáte, že je to z toho naozaj náročné vyžiť, ak nemáte bočným príjem alebo pomoc od detí. Navyše v Turecku veľa starších ľudí žije v podnájme, pretože si počas života nemohli postaviť vlastný dom, čo ich tiež stojí nemalé peniaze.

Istá pomoc zo strany štátu však je

Ak je žena po 65-ke, ktorá nikdy nepracovala a neplatila si zdravotné poistenie, môže podľa najnovšieho zákona dostávať  1 500 tureckých lír, čiže 90 € ako sociálnu podporu.

No existuje tu ešte jedna výborná sociálna výhoda. Pokiaľ mala turecká žena manžela, ktorý po celý život oficiálne pracoval a riadne si platil zdravotné i sociálne poistenie, automaticky dostáva dôchodok aj ona, nielen manžel.

Ak im však napriek tomu nemajú manželia seniori dostatok peňazí, často sa im snažia pomáhať deti, najmä synovia, alebo sa snažia prilepšiť si prácou – poľnohospodárčením, štrikovaním, šitím, tkaním kobercov či upratovaním.

Ako žije klasická turecká seniorka?

Turecké seniorky nežijú tak aktívne a akčne ako tie európske. Samostatne nikam necestujú, nechodia na túry, ani na spoločenské stretnutia. Nakupujú, perú, žehlia, starajú sa o manžela, deti, vnúčatá. Pomáhajú dcéram a nevestám. Väčšinou sú doma, niečo ako plnenie si vlastných snov, skúšanie toho, čo počas života nestíhali, v podstate neprichádza do úvahy…

Slovenské seniorky museli po celý život poctivo makať, aby niečo na dôchodku dostávali. Na dôchodku sú však väčšinou aktívne. Nevenujú sa len vnúčatám a rodine, majú aj svoje koníčky a záľuby, snažia sa žiť aktívne.

Autorka: Natália Bosáková, autorka žije dlhodobo v Turecku 
Foto: pixabay.com 

related articles

Napísať komentár