Domovská stránka » Zásada rozprávaj-hýb sa-rieš-oddychuj ako prevencia proti psychickým problémom spôsobených pandémiou

Zásada rozprávaj-hýb sa-rieš-oddychuj ako prevencia proti psychickým problémom spôsobených pandémiou

by 00Onlinesenior00
Na obrazku je ilustrácia mobilného telefónu, na ktorého displeji je vírus v preškrtnutom krúžku. Pod tým text COVID-19.

Začiatkom roka 2020 nastala v spoločnosti pre mnohých celkom nová situácia v podobe celosvetovej pandémie koronavírusu, ktorá priniesla mnoho zmien vo všetkých oblastiach života. Dnes už môžeme povedať, že ochorenie Covid-19 spôsobuje nielen zdravotné, ale i psychické problémy. Ľudia začali bojovať so strachom, úzkosťou, či depresívnymi stavmi, ktoré súviseli napríklad aj s potrebnou izoláciou. Ako zvládať pandémiu v psychickom zdraví? Na naše otázky odpovedá Romana Mrázová z psychologickej ambulancie Psyché (www.psychesro.sk).

Už v prvých mesiacoch pandémie bol zaznamenaný nárast psychických ochorení. Aký je vývoj teraz s odstupom dvoch rokov?

Dopyt po psychologických službách, a to nielen v zmysle psychoterapie, ale aj psychodiagnostiky pre účely zamedikovania psychiatrom, je stále veľmi vysoký. Ľudia čakajú na termín minimálne mesiac, v tom lepšom prípade. Takže si osobne myslím, že tá krivka nárastu ešte stále stúpa. Ľudia boli veľmi dlho pod tlakom a niektorí to neuniesli za kratší čas, iní odolávali dlhšiu dobu.

Čo ľudí trápi najviac?

Stále je to veľmi rôznorodé. Problémy nie sú zamerané priamo na covid ako taký, ale na individuálne problémy ľudí. Myslím si, že tieto “trápenia” mali už pred covidom, ale neriešili to s odborníkom, lebo si stále vraveli, že to zvládnu… No a s covidom prišiel ďalší tlak, ktorý len daný problém prehĺbil. Občas sa k nemu pridalo niečo nové, ale v podstate ide skôr o dlhodobo neriešené problémy. Väčšinou ide o úzkosti, depresie alebo ich kombináciu, vzťahové problémy, a to nielen v zmysle partnerského vzťahu, ale aj všeobecne. Často prichádzajú rodičia s deťmi, ktoré majú neurotické problémy, úzkosti alebo trpia sebapoškodzovaním.

Ako prevencia pred ochorením Covid-19 bola odporúčaná zásada ROR (rúško-odstup-ruky), aké zásady by sme mali dodržiavať v tomto prípade ako prevenciu pre zachovanie psychického zdravia?

Asi by som jej dala skratku RHRO rozprávaj-hýb sa-rieš-oddychuj.

Rozprávaj

o tom, čo ťa trápi, o svojich pocitoch… aj keď to málokto vie. Potláčanie pocitov pritom vytvára základ pre psychické problémy. Pozitívne však je že ide o schopnosť, ktorej sa dá naučiť.

Hýb sa,

pretože pohyb pomáha k psychickej pohode, čo potvrdzuje kvantum výskumov. Dokonca beh je prirodzený stimulant nervus vagus, ktorý priamo súvisí s depresiou

Rieš

svoje problémy a neodkladaj ich. Často ľudia prichádzajú so svojimi problémami až keď už  je veľmi neskoro,  veľmi zle a pritom na začiatku by sa to dalo vyriešiť oveľa rýchlejšie či lepšie. 

Oddychuj,

pretože sme zabudli oddychovať, starať sa o seba. Rýchla doba prináša rýchly život spojený s veľkou dávkou stresu.

Kedy zbystriť pozornosť a vyhľadať odbornú pomoc?

Hocikedy. Odbornú pomoc nemusí človek vyhľadať len vtedy, keď mu je veľmi zle. Terapia pomáha skvalitniť život človeka. Pomáha k vnútornému sebarozvoju. A ako všade, aj tu platí, že prevencia je lepšia ako čokoľvek iné. 

Často sa stáva, že rozdielne názory spôsobujú prudké konflikty, napríklad očkovaní verzus neočkovaní, testovaní a netestovaní… Ako riešiť názorové napätia?

Názorové napätia sú veľkou témou, lebo ich nie je jednoduché zvládať ani s pomocou jednoduchých rád. Ide o to, že si daný názor spájame s celou osobnosťou človeka. Akoby dotyčný človek urobil nejakú chybu a my ho na základe tejto jednej chyby vnímame komplexne ako zlého. Čiže máme tendenciu jeden názor zovšeobecniť na vnímanie celého človeka ako takého. A to sa nám veľmi ťažko oddeľuje. O to ťažšie, ak ide o niečo, čo sa nás osobne veľmi dotýka. V takej situácii hrajú rolu veľké emócie a tie, ak nevieme upokojiť, tak môže dochádzať k veľkým názorovým konfliktom.

Základom takejto konverzácie sú 2 pravidlá:

nekonverzujem s „horúcou hlavou“, dám si čas na „vychladnutie“ a popremýšľanie o dôvodoch, vnímaniach toho druhého

akceptujem, že sa niekto na svet pozerá inak ako ja, resp. je iný ako ja

 

Zdroj foto: pixabay.com

 

related articles

Napísať komentár