Domovská stránka » Cestujte zadarmo a spoznávajte krásy Slovenska

Cestujte zadarmo a spoznávajte krásy Slovenska

by 00Onlinesenior00
Na obrázku je ilustrácia ženy a muža. V jednej ruke má každý z nich kufor a druhou sa spoločne držia.

Od roku 2014 majú seniori vlaky zadarmo. Stačí bezplatná registrácia a môžete cestovať po celom Slovensku. Nastúpiť môžete na ktorejkoľvek zo 726 staníc a zastávok.

Slovensko je krásne v každom ročnom období. Ponúka nezabudnuteľné výhľady a zážitky, ku ktorým sa môžete dostať celkom zadarmo. Využite benefity, ktoré môžete získať vďaka veku a cestujte vlakom celkom bezplatne.

Bezplatná preprava

Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) poskytuje bezplatnú prepravu  pre poberateľov dôchodkov do 62 rokov a pre seniorov od 62 rokov. Navyše zadarmo môžu mať cestu aj vaše vnúčence, pretože na bezplatnú prepravu majú nárok aj deti do 6 rokov (bez registrácie), deti od 6 do 16 rokov a žiaci a študenti do 26 rokov (s registráciou).

Pre využívanie benefitu je potrebné zaregistrovať sa do systému ZSSK, na základe čoho získate preukaz, na ktorý sa priznáva bezplatná preprava. Registrovať sa môžete v pokladniciach ZSSK alebo  z pohodlia domova cez internet na webovej stránke ZSSK – Zákaznícke konto ZSSK ID (slovakrail.sk)

Pripravte si aktuálnu fotografiu s rozmermi 2 x 3 cm, preukaz totožnosti a v prípade, že ste  poberateľom dôchodku do 62 rokov aj potvrdenie o výplate dôchodkových dávok nie staršie ako 30 dní (poberatelia sociálnych dôchodkov od Sociálnej poisťovne, poberatelia sociálnych výsluhových dôchodkov od Ministerstva vnútra Slovenskej republiky, Finančného riaditeľstva Slovenskej republiky, Generálneho riaditeľstva Zboru väzenskej a justičnej stráže, Vojenského úradu sociálneho zabezpečenia).

Poberatelia dôchodku do 62 rokov získavajú registráciou preukaz s platnosťou na 1 rok, poberateľom starobného a predčasne starobného dôchodku sa vydáva preukaz bez časového obmedzenia.

Pred cestou si musíte k preukazu zabezpečiť  ešte cestovný lístok na bezplatnú prepravu a následne sa pri  kontrole vo vlaku preukázať oboma  dokladmi.

Onlinesenior TIP 

Z Tatranskej Štrby na Štrbské pleso premávajú od februára 2022 nové električkozubačky. Po 50 rokoch nahradili pôvodné zubačky, ktoré na trase premávali od 1970. Vydajte sa preskúmať najznámejší symbol Tatier v novom šate. Alebo sa pustite do spoznávania slovenských hradov a zámkov.

Bezplatná preprava sa nevzťahuje na cesty na prihraničnom úseku, teda na trase od poslednej stanice – zastávky na území sr, vo vlakoch Inter City a Railjet xpress a v 1. vozňovej triede a v komerčných vlakoch R 420/421 Rozewie na trase Žilina – Gdynia.

Karta SENIOR RAILPLUS

Máte 60 rokov, ale ešte nespĺňate podmienky na bezplatnú prepravu? Využite kartu SENIOR RAILPLUS, ktorá umožňuje lacnejšie cestovanie doma i v zahraničí. Aké konkrétne zľavy poskytuje, nájdete na:  SENIOR RAILPLUS – Železničná spoločnosť Slovensko a.s. (zssk.sk) Kartu môžete získať v pokladniciach ZSSK, rovnako je potrebný preukaz totožnosti a fotografia s rozmermi 2 x 3 cm.

related articles

Napísať komentár