Domovská stránka » Trápi vás dna?

Trápi vás dna?

by 00Onlinesenior00
Pohľad na ženské ruky upravené manikúrou s červeným lakom. Žena má na rukách prstene a ruky na kolenách.

Kyselina močová vzniká  v našom organizme ako metabolický odpadový produkt, najmä po konzumácii potravín, ktoré obsahujú vysoký podiel purínov. Fyziologicky sa v zdravom organizme kyselina močová metabolizuje cez obličky a je vylučovaná močom. Ak je však v tele v nadbytku, vzniká stav s názvom hyperurikémia. Postihuje až 1 z 5 ľudí v populácii.

Kyselina močová a jej hodnoty

Kyselina močová sa v organizme tvorí z purínov, ktoré sa nachádzajú v niektorých zložkách stravy, napríklad v určitých typoch mäsa (najmä bravčové, baranie, teľacie), vnútornostiach, v sardinkách a rybách, ale aj vo fazuli či v pive. Za bežných okolností sa kyselina močová metabolizuje obličkami a následne sa vylučuje močom. Pri jej nadbytku v organizme vzniká stav s názvom hyperurikémia –  hromadenie urátových kryštálov.

Fyziologické hodnoty kyseliny močovej sú 25 – 80 mg /L u mužovs a 60 mg /L u žien. Pri vyšších hodnotách hovoríme o hyperuirkémii, ktorá môže vyžadovať liečbu.

Hyperurikémia je úzko spojená s dnou

Dna je metabolické ochorenie, pri ktorom dochádza k zápalovým procesom v niektorých kĺboch.  Radí sa medzi formy artritídy. V  prvých fázach prebieha bezpríznakovo. V pokročilejšej fáze sa v organizme tvoria urátové kryštály. Dna postihuje najmä pohybový aparát.

Pre ochorenie je typické, že prebieha v dvoch štádiách: relaps – zhoršenie ochorenia, kedy sa objavujú dnové záchvaty a remisia – stav, kedy sa príznaky ochorenia zmierňujú, respektíve úplne vymiznú. Typický záchvat dny trvá zvyčajne 5 – 7 dní. Ak následne nedôjde k zlepšeniu príznakov, prípadne bežne užívané lieky nezaberajú, objaví sa zvýšená teplota alebo nechutenstvo, je nevyhnutné vyhľadať lekára.

Príznaky dny

Pre toto ochorenie je typické, že k rozvoju symptómov dochádza náhle a najčastejšie sa objavujú v noci. Medzi bežné príznaky dny patrí:

  • Silná, intenzívna bolesť kĺbov, najčastejšie postihnutým kĺbom je ten v palci na nohe, objaviť sa však môže aj v kĺboch v oblasti zápästia, kolena, členku, lakťa a podobne.
  • Po fáze silnej bolesti dochádza k opuchu, začervenaniu a zápalu v oblasti postihnutého kĺbu. Kĺb môže byť stuhnutý a nemá svoju štansdardnú pohyblivosť.

Vyššie hodnoty kyseliny močovej (ktoré však ešte nemusia znamenať, že ide o dnu) sú:

  • bolesť chrbta
  • bolesť na jednej strane tela
  • časté močenie
  • zakalenie moču, moč môže mať netypický zápach
  • nevoľnosť, zvracanie

Liečba dny

Na liečbu dny sa využívajú lieky z rôznymi mechanizami účinku. Prvou skupinou sú lieky tlmiace zápal a bolesť, najmä nesteroidné antiflogistiká  s účinnou látkou ibuprofen, diklofenak. Druhá skupina liekov znižuje hodnoty kyseliny močovej v krvnom obehu, čím dochádza k zmierneniu príznakov dny. V praxi sa používa liečivo alopurinol.

Pri závažnejších záchvatoch dny lekár môže predpísať kortikoidy, ktoré rýchlo tlmia zápalovú odpoveď, ich užívanie je však spojené s viacerými vedľajšími účinkami. Ďalšou možnosť je liečivo kolchicín, ktorý má protizápalové účinky a je vhodný ako prevencia, ale aj liečba záchvatov dny.

V prípade, že máte opuchnuté a boľavé kĺby, použite na postihnuté miesto chladivé obklady, masti alebo kryo sáčky. Hrejivé masti alebo náplasti pri dnovom záchvate nie sú vhodné, pretože môžu podporiť zápal v danom mieste. Rovnako nie je dobré dané miesto masírovať alebo naň vyvíjať akýkoľvek tlak. Naopak, pri dnovom záchvate sa odporúča veľa oddychu, prípadne vykladanie boľavej končatiny.

Diéta je pri dne kľúčová

Puríny sa prirodzene nachádzajú v niektorých druhoch jedla. Pri ľuďoch s vyššími hodnotami kyseliny močovej je teda nevyhnutné vyhýbať sa potravinám s vyšším obsahom purínov.

Potraviny, ktorým by sa mali ľudia so sklonom k hyperurikémii vyvarovať sú:

  • pivo a alkohol s vysokým podielom cukrov
  • červená mäso a živočíšne orgány
  • morské plody
  • ovocie s vysokým podielom fruktózy
  • sladkosti, fast food, potraviny s vysokým obsahom jednoduchých sacharidov

Čo do jedálnička naopak zaradiť vo vyššej miere:

  • nízkotučné mliečne výrobkys
  • chudé mäso – morčacie, kuracie
  • zdravé tuky – orechy, semienka, avokádo, oleje
  • vajíčka
  • zelenina

Do režimových opatrení pri dne sa odporúča zaradiť aj užívanie vitamínov. Prospešný sa ukázal vitamín C, ktorý dokáže znižovať množstvo kyseliny močovej v organizme. Rovnako efektívny je kofeín, ten však prijímajte len v obmedzených množstvách.

Viete, že?

Kyselina močová je metabolický odpadový produkt, ktorý vzniká z purínov. Kyselina močová sa v organizme hromadí z rôznych dôvodov, napríklad pri poruche funkcie obličiek, pri nadmernom príjme purínov zo stravy, ale aj pri prebiehajúcej terapii niektorých foriem rakoviny.

Autorka: Mgr. Kristína Kristály, autorka je farmaceutka 

Zdroj:
Uric acid – Wikipedia
Gout Diet: Foods to Avoid and Low-Purine Foods to Eat Instead (webmd.com)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

related articles

Napísať komentár