Domovská stránka » Na plnenie snov nikdy nie je neskoro

Na plnenie snov nikdy nie je neskoro

by 00Onlinesenior00
D. Ticha sedí na lúke, za ňou sú zelené stromy, v rukách drží knihu Ba-mamini chalani a druhou rukou ukazuje gesto "palec hore".

O tom, že sny si môžete plniť po celý život, nás presvedčila spisovateľka, motivátorka a youtuberka Daniela Tichá. Vo veku takmer 60 rokov sa rozhodla opustiť zamestnanie a hľadať nový zmysel života, ktorý by jej opäť prinášal radosť. Dnes má na konte tri knihy inšpirované vlastným životom. Prvotina Ba-mamini chalani je skutočným príbehom dvoch malých chlapcov, elektronická kniha Tma, najjasnejšie svetlo môjho života približuje autorkin 7-dňový pobyt v tme a Kód 2020 je skutočným príbehom a zároveň motiváciou a inšpiráciou pre ženy, ktoré odmietajú stereotyp a život si užívajú naplno. Vždy pozitívna a energická autorka nám porozprávala o svojej tvorbe i ceste za splneným snom.  

Ste autorkou niekoľkých kníh. Mali ste vždy záľubu v písaní? Čomu ste sa venovali predtým?

Rada snívam, napriek tomu, že nohami stojím pevne na zemi. Že napíšem knihu, som ešte ako dieťa sľúbila môjmu dedkovi. Na tento sľub som si spomenula po veľa, veľa rokoch, keď som už v ruke držala svoju prvú knihu. Ako dospelá som sa venovala rodine, práci a vždy som robila to, čo ma baví. Až priatelia mi museli pripomenúť, aké je obdivuhodné a odvážne vo veku šesťdesiat rokov dobrovoľne opustiť zamestnanie. Prečo som to urobila? Moja práca mi už prestala dávať zmysel a prinášať radosť.  Z môjho života som vypustila situácie a vzťahy, ktoré mi nedovoľovali rásť. Uvoľnili svoje miesto a do môjho života vstúpili noví ľudia, s ktorými sme na rovnakej vlne.  Dnes plním svoje poslanie, slovom aj písmom pomáham ženám. Podľa ich slov som svojou energiou, svojím entuziazmom a radosťou zo života, inšpiráciou a svetielkom pre mnohé z nich. Ďakujem, že mi to vesmír umožnil.

Čo vás viedlo k napísaniu prvej knihy? Prečo práve zvolený námet?

Moja prvá kniha má jednoduchý názov, ktorý sa na prvý pohľad môže zdať krkolomný: Ba-mamini chalani. Ba-mama je oslovenie, ktorým ma poctili moje vnúčatá, keď v zápale boja pozabudli, s kým sa hrajú. V rýchlosti spojili dovedna dve slová: babi a mami. Stala som sa ba-mamou a oni sú moji ba-mamini chalani. Autentický príbeh dvoch malých chalanov sa začína odohrávať hodinu pred narodením jedného z nich a končí sa o sedem rokov neskôr jeho prvým školským dňom. Ba-mamini chalani je rodinná kniha. Prečo? Lebo robí radosť deťom od šesť do sto rokov.

Nielen proces tvorby, ale zrejme aj vydanie, bolo náročné, keďže ste vydávali prvú knihu sama. Čo bolo najťažšie?

Celý proces od napísania knihy až po jej uvedenie na knižný trh bol pre mňa unikátny. Všetko som robila po prvý raz a bola to pre mňa obrovská výzva. Silný pocit je napísať svoju prvú knihu a vedieť, že “musí” uzrieť svetlo sveta. Rozhodla som sa, že s vydaním knihy neoslovím žiadne vydavateľstvo. Mala by som pocit akoby som nebola pri narodení vlastného dieťatka. Dobre, že som vtedy netušila, čo všetko ma čaká … Gramatické a jazykové korektúry, výber tlačiarne, grafika a ilustrátora, vytvorenie predajnej stránky na webe, finančné prepočty, štatistiky a gigantické množstvo ďalších “drobností”.

Krok za krokom som sa brodila fyzickým procesom zrodu knihy a na jeho konci ma neobišiel ani tlačiarenský škriatok. Najnamáhavejšie sa mi s odstupom času javí vyhľadávanie a oslovovanie potenciálnych sponzorov pri mojej ďalšej knihe. Zvlášť v oblasti kultúry je to priam nadľudský výkon.

Celý ten proces vás ale neodradil a píšete ďalej. Dnes máte na konte už 3 knihy. Na čom pracujete v súčasnosti? 

Moje knihy nie sú objemné ako encyklopédie, sú však bohaté na myšlienky a každá čitateľovi odovzdáva svoje vlastné posolstvo. Aktuálne pripravujem svoju štvrtú knihu a verím, že bude rovnako inšpiratívna, ako tie predchádzajúce. Jej zameranie je zatiaľ pre verejnosť tajomstvom.

Na obrázku sú knihy D. Tichej - kód 2020, Ba-mama chalani a tablet s e-bookom

Zdroj: archív D. Tichej

Kde môžu čitatelia nájsť vaše knihy?

Ba-mamini chalani majú svoju vlastnú stránku www.danielaticha.webnode.sk a súčasne sú k dispozícii aj ako audionahrávka v Slovenskej knižnici pre nevidiacich Mateja Hrebendu v Levoči, čo je pre mňa veľká česť. Všetky moje knihy sú v ponuke kníhkupectiev, ale s autogramom a osobným venovaním autorky je ich možné získať exkluzívne na webovej stránke www.kod2020.sk.

 Čo vás poháňa, dodáva vám energiu?

Som ranné vtáča, vstávam zavčasu a energiu mi dodávajú východy slnka. Ráno vybehnem na blízky kopec a čakám, kedy sa na obzore objavia prvé lúče. Hovorím tomu, že chodím zobúdzať slnko.

Kde beriete inšpiráciu?

Inšpiráciou je mi pán Život. Pre mňa je nevyčerpateľný zdroj podnetov, situácií a riešení, ktoré by nikto z nás nedokázal vymyslieť.

Čo hovorí rodina na vašu publikačnú činnosť?

Píšem autentické príbehy zo súčasnosti, svoje vlastné príbehy. Moji najbližší sú zároveň aj mojimi prvými čitateľmi a kritikmi a s mojím životom a mojou činnosťou sú stotožnení. Trošku inak je to s mojimi rodičmi, pre ktorých bolo veľkým šokom, že som absolvovala sedemdňový pobyt v tme. Takže moju druhú knihu, elektronickú knihu,  s názvom Tma, najjasnejšie svetlo môjho života, som im radšej ani nedala prečítať. Proste, iná generácia… Čo je pre jedného obdivuhodné, pre druhého môže byť nepochopiteľné, ba až divné. A tak to má byť.

Ako trávite voľný čas, čo je pre vás najväčší relax?

Mám rada slnko, vodu, teplo a milujem dovolenku na všetky spôsoby. Skvelý relax si užívam na našej chate pod horou. K nádherným východom slnka si tam dožičím aj energiu Zeme, ktorú z nej čerpám bosými chodidlami.

Aké máte plány do budúcna? Na čo sa môžu čitatelia od vás tešiť?

Môj život je plný prekvapení a ja prijímam všetko, čo mi ponúkne. Som otvorená novým príležitostiam, takže sa nechám prekvapiť. Ja na nudu nezomriem.

Možno nás práve číta niekto, kto sa rovnako pohráva s myšlienkou napísania knihy, čo by ste odkázali, poradili?

Nič neodkladať na zajtra. Jednoducho knihu napísať a neodložiť ju do šuplíka. Hreje ma pri srdci, že som zverejnila svoj príbeh. Vyžadovalo si však obrovskú dávku odvahy opustiť svoju komfortnú zónu a ísť s vlastnou kožou na trh. V mojej tretej knihe s názvom Kód 2020 poodhaľujem  svoj život rebelky, koketovanie s bulímiou, nikdy nekončiacu cestu vzdelávania a sebarozvoja. Dozviete sa, ako som si okolo krku namiesto šatky dala živého hada, ako som bosými chodidlami prešla po skle a ako som sa zaradila k firewalkerom. Žiadna výzva nie je taká veľká, aby sme ju nedokázali prekonať. Veď donedávna som ani netušila, že budem mať na YouTube svoj kanál, že budem svoje videá textovať, že budem prijímať ponuky na rozhovory a sama rozhovory s mojimi hosťami  aj viesť. Čo ma ešte čaká? Netuším. Som si však istá, že s úctou k životu všetko zvládnem.

Máte nejaké životné motto, ktorým sa riadite?

Neľutujem nič, čo som v živote urobila. Dokonca už neľutujem ani to, čo som mohla, ale neurobila. Z môjho uhla pohľadu v danú chvíľu boli moje rozhodnutia tie najsprávnejšie.

Zhovárala sa: Nina Bednáriková

 

 

 

 

 

 

Foto: archív D. Tichej

Napísať komentár