Online svet ponúka množstvo informácií, z ktorých sa mnohé nezakladajú na pravde. Tzv. hoaxov a konšpirácií, ktorých cieľom je manipulovať a ovplyvňovať naše názory, je stále viac, preto je dôležité vedieť ich rozpoznať.
Čo je hoax?
Anglické slovíčko hoax znamená v preklade podvod, fáma. Ide o poplašnú, nepravdivú správu, ktorá sa šíri prostredníctvom internetu, a to hlavne na sociálnych sieťach. Poväčšine sa týka dôležitých spoločenských tém, buď je celkom falošná alebo sa čiastočne zakladá na pravdivých faktoch, ktoré sú doplnené dezinformáciami, čím je správa ľahšie uveriteľná. Pôsobí ako senzácia a púta svojou naliehavosťou.
Hoax upozorňuje na neexistujúce nebezpečenstvo, hrozbu (počítačový vírus,…), žiada o pomoc v núdzi (darovanie krvi, peňazí na liečbu chorých …) alebo za preposlanie či zdieľanie správy sľubuje šťastie a peniaze (tzv. listy šťastia – reťazové maily). Svojím obsahom vyvoláva emócie, ktoré sú často dôvodom, prečo sa necháme „nachytať“.
Znaky hoaxu:
- Obsahuje množstvo výkričníkov, otáznikov, veľké písmená a výzvy na zdieľanie
- Nie je uvedený autor, zdroj, ani názor protistrany
- V texte sa objavujú pravopisné a gramatické chyby
- Vyvoláva strach a paniku
- Obsahuje nenávistné prejavy
- Tvrdenie nebolo publikované v iných médiách
- Presviedča o dôležitosti
- Často je súčasťou upozornenie: „Nejde o hoax.“
Pomoc v boji proti hoaxom
Pomocnú ruku pri odhaľovaní dezinformácií ponúka Polícia SR, ktorá prostredníctvom komunikácie na sociálnych sieťach Facebook ( https://www.facebook.com/hoaxPZ/) a Instagram (https://www.instagram.com/hoaxpz/) bojuje proti falošným správam a konšpiráciám. Na základe analýzy hoaxu v spolupráci s odborníkmi v danej problematike vyvracia nepravdivé tvrdenia a upozorňuje na podvody v online priestore.
Odhaľovať zavádzajúce a nepravdivé informácie na internete pomáha aj prvý facebookový chatbot. Stačí začať chat na stránke https://www.checkbot.sk/ a vložiť webový link s podozrivým článkom na kontrolu. Checkbot preverí stránku, slovné spojenia, ktoré konšpiračné weby často používajú, pôvod obrázku a položí vám pár otázok určených na odhaľovanie hoaxov. V závere zistené údaje vyhodnotí.
Zoznam stránok so sporným obsahom nájdete na https://konspiratori.sk/
Foto: pixabay